Suntuubi-palvelussa käytetään evästeitä. Palvelua käyttämällä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää. OK

Lehtori, insinööri Reima Mänty laatinut sukupuun.
Kirjassa Hartvik/Mänty on kerrottu suvun juurien historiaa Kurikkaan Oppaalle, Pirkkalaan Raumannukseen, Kokemäen Vuoleen ja Sääksmäen Jutikkalan kartanoa hallinneeseen sukuun.

Katso myös Juho Eskonpoika Oppaan valikko. Siellä on selvitetty pidemmälle suvun alkujuurista. Katso myös Aatelismiesten askelissa ja pappissuvut, Pirkkala. Löydät suvun juuret vielä pidemmälle.

 

Talollinen, lautamies 1723 - 1753
JUHO JUHONPOIKA OPAS
s. Kurikassa 10.6.1700, k. Kurikassa (pistokseen) 8.10.1774.
Puoliso, vihitty, MARGARETA CARLINTYTÄR o.s. PLOSILA, s. Kurikassa 11.5.1696, k. Kurikassa 3.9.1779. Puolison vanhemmat Kaarlo Heikinpoika Plosila. Plosilat olivat merkittävässä asemassa Kurikan kirkonasioissa. Piispantarkastuksessa mainitaan lukkari Yrjö Pertunpoika vuonna 1687 selvitettäessä kirkonkassan varkautta. Yrjö-lukkari oli Plosilan isännän Heikki Pertunpojan veli. Yrjön jälkeen tuli ensimmäiseksi varsinaiseksi lukkariksi niin ikään Plosilasta Yrjö Pertunpojan vielä eläessä vuonna 1693 Heikki Heikinpoika Plosila. Hän hoiti Kurikan lukkarin tointa yli puoli vuosisataa. Hän oli Margaretan setä, isä Heikin veli. Tuohon aikaan hoiti kirkkoherran tehtäviä Ilmajoelta Gabriel Jaakonpoika Peldan, jonka kerrotaan olleen "ankara mies". Juho Opas toimi kurikkalaisten ja jalasjärvisten asiamiehenä ajettaessa saatavia koskien talon lunastamista v. 1694.

Lapsia, syntyneet Kurikassa:
1. Liisa 18.09.1723 Taulu 4.4
2. Anna 20.10.1726 Taulu 5
3. Maria 26.03.1728 Taulu 5.5.
4. Marketta 26.06.1729 Taulu 6
5. Jaakko 12.03.1731 Taulu 7
6. Johanna 04.04.1733 Taulu 8
7. Valpuri 04.04.1733 Taulu 9.9
8. Agneta 08.08.1734 Taulu 9
9. Kaarlo (Carl) 02.12.1735 Taulu 10
10. Taneli (David) 15.07.1737 Taulu 18
11. Erkki(Erik) 01.05.1739

TAULU OPAS 1 taulusta OPAS/7
RÄÄTÄLI, TORPPARI
KAARLO (CARL) JOHONINPOIKA OPAS
s. Kurikassa 2.12.1735, k. Kurikassa keuhkotautiin 17.1.1808.
Puoliso, vihitty Kurikassa 10.8.1795, ANNA MATINTYTÄR FRISBÄCK, (Pietilä) s. Ilmajoella 14.12.1738, k. Kurikassa 7.5.1808. Kotitalon maalla torpparina lisäksi harjoitti käsityöläis ammattia ja oli laajalla alueella tunnettu kräätäri. Jalasjärven kuolleitten luettelossa, ”kerjäävä leski”

Lapset, syntyneet Kurikassa:
1) Johannes, s. 3.9.1760. Taulu OPAS 1
2) Anna, s. 17.4.1770.
3) Israel, s. 8.7.1774.
4) Salomon, s. 25.2.1780. Taulu OPAS 2


JUKKA LÄHTEENMÄKI, asuu Tamperella ja koonnut seuraavat tiedot
OPAS 1
Taulu 1

I JUHO KAARLONPOIKA OPAS
S. 03.09.1760 Kurikka, k. 1789 Kurikka.
Puoliso, vihitty 09.04.1780 Jalasjärvi, MARKETTA MATINTYTÄR o.s. MANTILA, s. 16.07.1759 Jalasjärvi, k. 30.09.1844 Jalasjärvi.
Sotamies Juho kuollut Kustaa III:n sodan taisteluissa (1788-90). Marketta (Kreetta) asui leskenä veljensä luona Jalasjärven Latvalassa ja kuoli leskenä siellä.

Lapset, syntyneet Kurikassa:
1) Anna, s. 04.01.1783 Kurikka. Tauluun 2.
2) Hetviiki,s. 08.12.1784 Kurikassa. Tauluun 5.
3) Samuel, s. 03.03.1788 Kurikka, kastettu 4.3.1788 Kurikka. Tauluun 7.
4) Juho, s. 04.01.1790 Kurikka. Tauluun 25.

Taulu 2 (taulusta 1)

II ANNA JUHONTYTÄR LUOKKAKALLIO o.s. SARBERG
S. 04.01.1783 Kurikka, k. 16.09.1808 Jalasjärvi.
Puoliso, vihitty 24.08.1782 Jalasjärvi, JUUSE MIKONPOIKA LUOKKAKALLIO, s. 16.02.1782 Jalasjärvi, k. 30.09.1858 Jalasjärvi.

Lapset, syntyneet Jalasjärvellä:
1) Leena, s. 14.10.1805 Jalasjärvi. Tauluun 3.
2) Samue,l s. 20.04.1807 Jalasjärvi.

Taulu 3 (taulusta 2)

III LEENA JUUSENTYTÄR TOUKKALA o.s. LUOKKAKALLIO
s. 14.10.1805 Jalasjärvi.
1. puoliso, vihitty 23.12.1836 Jalasjärvi, IISAKKI IISAKINPOIKA TOUKKALA ent. SEILO, s. 11.12.1784 Jalasjärvi, k. 26.02.1861 Jalasjärvi.
2. puoliso, vihitty 08.10.1848 Jalasjärvi, MATTI NATANAELINPOIKA DUKTIG, s. 07.09.1826 Jaalasjärvi.
Lapset, syntyneet Jalasjärvellä:
Leenan ennen avioliittoa syntynyt:
1)Serafia, s. 24.02.1830 Jalasjärvi, k. 07.08.1849 Jalasjärvi.
Leenan ja Iisakin lapsi:
2) Anna, s. 14.11.1838 Jalasjärvi. Tauluun 4.

Taulu 4 (taulusta 3)

IV ANNA IISAKINTYTÄR NUTTURA o.s. TOUKKALA
s. 14.11.1838 Jalasjärvi.
Puoliso, vihitty 27.03.1863 Jalasjärvi, KUSTAA IISAKINPOIKA NUTTURA ent. YRTTIMAA, TOPPARI, s. 11.08.1828 Jalasjärvi.

Taulu 5 (taulusta 1)

II HETVIIKI JUHONTYTÄR KETOLA o.s. SARBERG
S. 08.12.1784 Kurikassa.
Puoliso, vihitty 03.11.1810 Kurikka, JAAKKO MIKONPOIKA KETOLA, s. 30.11.1787 Kurikka.
Lapsi, syntynyt Kurikassa:
1) Juho s. 22.08.1811 Kurikka. Tauluun 6.

Taulu 6 (taulusta 5)

III JUHO JAAKONPOIKA KETOLA
S. 22.08.1811 Kurikka.
Puoliso, vihitty 05.10.1835 Kurikka, KREETTA LIISA MIKONTYTÄR o.s. KAUKOLA, s. 17.05.1811 Kurikka.

Lapset, syntyneet Kurikassa
1) Hetviikki s. 26.03.1836 Kurikka.
Asuivat Ketolassa ja muuttivat miehen vanhempien mukana Laihialle.

Taulu 7 (taulusta 1)

II SAMEL JUHONPOIKA SARBERG sitten SEPPÄ,
S. 03.03.1788 Kurikka, kastettu 4.3.1788 Kurikka, k. 29.12.1866 Jalasjärvi.
Puoliso, vihitty 14.07.1811 Jalasjärvi, MARIA JUHONTYTÄR o.s. VIRNALA, s. 29.06.1791 (22.06.1791) Jalasjärvi (Jalasjärvi, Virnala), kastettu 03.07.1791 Jalasjärvi, k. 16.09.1859 Jalasjärvi (Jalasjärvi, Latvala).
torppari ja mäkitupalainen.

Lapset, syntyneet Jalasjärvellä:
1) Juho s. 28.06.1812 Jalasjärvi. Tauluun 8.
2) Salomon s. 12.08.1814 Jalasjärvi. Tauluun 9.
3) Iisakki s. 06.02.1816 Jalasjärvi. Tauluun 10.
4) Samuel s. 14.12.1818 Jalasjärvi, k. 19.09.1831 Jalasjärvi.
5) Tuomas s. 10.12.1820 Jalasjärvi, k. 07.06.1826 Jalasjärvi.
6) Matti s. 14.09.1825 Jalasjärvi. Tauluun 15.
7) Susanna s. 12.05.1830 Jalasjärvi Latvala, k. 23.09.1831 Jalasjärvi.

Taulu 8 (taulusta 7)

III JUHO SAMELINPOIKA SARBERG, LATVALA, SEPPÄ
S. 28.06.1812 Jalasjärvi, k. 08.02.1839 Kauhajoki.
Puoliso, vihitty 05.11.1837 Kauhajoella, LIISA HEIKINTYTÄR o.s. PUSKA, s. 09.07.1817 Ilmola. Asuivat lyhyen avioliittonsa ajan vaimonsa kotitalossa Puskassa.

Lapset, syntyneet Kauhajoella:
1) Samuel s. 22.11.1837 Kauhajoki, k. 25.03.1838 Kauhajoki.
2) Heikki s. 29.10.1838 Kauhajoki, k. 08.02.1839 Kauhajoki.


Taulu 9 (taulusta 7)

III SALOMON SAMUELINPOIKA SARBERG, KIVIHARJU
S. 12.08.1814 Jalasjärvi, k. 10.09.1859 Kauhajoki.
1. puoliso, vihitty 16.04.1838 Kauhajok, LIISA ANTINTYTÄR o.s. KIVIHARJU, s. 22.09.1817 Kauhajoki, k. 10.08.1851 Kauhajoki.
2. puoliso: Maria Elisabet Liisantytär, s. 15.10.1824 Kauhajoella, k. 07.09.1859 Kauhajoella.

Lapset, syntyneet Kauhajoella:
1) Maria s. 01.09.1838 Kauhajoki, k. 14.10.1838 Kauhajoki.
2) Samuel s. 22.09.1839 Kauhajoki, k. 26.07.1840 Kauhajoki.
3) Liisa s. 22.07.1841 Kauhajoki, k. 30.07.1854 Kauhajoki.
4) Albertiina s. 23.03.1843 Kauhajoki.
5) Leena s. 15.08.1844 Kauhajoki.
6) Juho s. 28.08.1847 Kauhajoki, k. 30.07.1854 Kauhajoki.
7) Matti s. 10.02.1849 Kauhajoki, k. 07.09.1854 Kauhajoki.
Lapset Salomon ja Maria Elisabet:
8) Salomo s. 26.05.1854 Kauhajoki, k. 27.06.1854 Kauhajoki.
9) Safia s. 22.04.1856 Kauhajoki.
10) Heikki s. 22.01.1858 Kauhajoki.

Taulu 10 (taulusta 7)

III IISAKKI SAMUELINPOIKA SARBERG, VAPANIEMII
S. 06.02.1816 Jalasjärvi, k. 06.06.1867 Parkano.
1. puoliso, vihitty 08.02.1840 Jalasjärvi, KREETTA LIISA JAAKONTYTÄR, s. 19.08.1812 Isojoki, k. 30.06.1852 Jalasjärvi.
3. puoliso, vihitty 18.06.1853 Jalasjärvi, MARIA ISRAELINTYTÄR o.s. KALLIONIEMI, s. 13.09.1828 Parkano, k. 02.11.1895 Parkano.

Lapset, syntyneet Parkanossa:
1. Samuel s. 06.02.1854 Parkano. Tauluun 11.
2. Maria Justiina s. 01.06.1855 Parkano, k. 06.02.1870 Parkano.
3. Gemina "Miina" s. 19.03.1857 Parkano. Tauluun 12.
4. Iisakki s. 16.02.1859 Parkano, k. 24.11.1867 Parkano.
5. Valentin s. 23.03.1861 Parkano, k. 23.10.1867 Parkano.
6. Helena "Fiia" Sofia s. 24.04.1863 Parkano. Tauluun 13.
7. Johannes s. 22.10.1865 Parkano, k. 27.05.1866 Parkano.

Taulu 11 (taulusta 10)

IV SAMELI IISAKINPOIKA VAPANIEMI, KALLIOKOSKI
S. 06.02.1854 Parkano, k. 15.01.1932 Parkano.
Puoliso, vihitty 07.11.1894 Parkano, ALEKSANDRA FREDRIKINTYTÄR o.s. KASTULA, s. 22.12.1871, k. 12.07.1944 Parkano. Asuivat Linnankylässä Kalliokosken talossa.

Lapset, syntyneet Parkanossa:
1) Svante Vilhelm s. 09.06.1898 Parkano
2) Lyydia Maria s. 31.12.1901 Parkano
3) Paavo Samuel s. 21.12.1906 Parkano

Taulu 12 (taulusta 10)

IV GEMINA (MIINA) IISAKINTYTÄR VAPANIEMI
S. 19.03.1857 Parkano, k. 28.06.1934 Pori (Haudattu Merikarvia).
Puoliso, vihitty 30.12.1879 Nakkila, KARL FREDRIK SEGERGREN, irtolainen, mäkitupalainen, s. 12.08.1854 Ulvila, k. 17.09.1902 Pori.
Lapsi, syntynyt Nakkilassa:
1) Karl Gustaf s. 24.04.1880 Nakkila, k. 31.12.1881 Nakkila.

Taulu 13 (taulusta 10)

IV HELENA (FIIA) SOFIA IISAKINTYTÄR VAPANIEMI, ENBOM
Kuollessa Sallila, Puuvillatehtaan työntekijä, Finlayson, Tampere, s. 24.04.1863 Parkano, k. 24.05.1942 Parkano.

Lapset: (isästä ei tietoa)
1) Emil s. 02.01.1886 Tampere.
2) Hulda Maria s. 12.06.1895 Parkano, kastettu 13.06.1895 Parkano. Tauluun 14.

Taulu 14 (taulusta 13)

V HULDA MARIA HELENANTYTÄR ENBOM
S. 12.06.1895 Parkano, kastettu 13.06.1895 Parkano, k. 22.07.1971 Parkano.
Puoliso, vihitty 18.12.1914 Parkano, JALMARI KESKINEN, s. 20.11.1886 Parkano, k. 16.04.1964 Parkano.

Lapsia 10.

Taulu 15 (taulusta 7)

III MATTI SAMUELINPOIKA SILTALA
Itsellinen, torppari, s. 14.09.1825 Jalasjärvi, k. 21.08.1897 Jalasjärvi.
1. puoliso, vihitty 03.11.1850 Jalasjärvi, MARIA LOVIISA ELIAKSENTYTÄR o.s. RAJALA, s. 08.11.1826, k. 03.11.1858.
2. puoliso: Vihitty 27.08.1859 Jalasjärvi Maria Kaisantytär Korpi (tunnetaan myös Iloniemi), s. 11.04.1834 Jalasjärvi.

Lapset, molemmista avioliitoista syntyneet Jalasjärvellä:
1) Maria Justiina s. 23.06.1851 Jalasjärvi. Tauluun 16.
2) Susanna s. 18.04.1853 Jalasjärvi. Tauluun 17.
3) Loviisa s. 19.11.1855 Jalasjärvi. Tauluun 18.
4) Hedvig Sofia s. 02.02.1857 Jalasjärvi. Tauluun 19.
Lapset, Matti ja Maria:
5) Samuel s. 25.09.1859, k. 26.05.1861.
6) Amalia s. 14.01.1861 Jalasjärvi. Tauluun 20.
7) Sofia s. 16.06.1862 Jalasjärvi. Tauluun 21.
8) Adolfina s. 10.05.1864 Jalasjärvi. Tauluun 22.
9) Iisak s. 31.08.1866 Jalasjärvi, k. 19.08.1871.
10) Magdalena s. 29.09.1868 Jalasjärvi. Tauluun 23.
11) Aapeli s. 15.12.1870 Jalasjärvi, k. 27.11.1890.
12) Juho Valentin s. 15.06.1872 Jalasjärvi.
13) Tuomas s. 18.06.1874 Jalasjärvi, k. 15.08.1892.
14) Hilma Elisabet s. 06.01.1877 Jalasjärvi. Tauluun 24.

Taulu 16 (taulusta 15)

IV MARIA JUSTIINA MATINTYTÄR SILTALA
S. 23.06.1851 Jalasjärvi.
Puoliso, SAMUEL SAMUELINPOIKA HAKKIO, s. 04.07.1852.

Lapset, syntyneet
1. Anna Elisabeth s. 24.02.1878.
2. Hedda Serafia s. 24.10.1880, k. 04.03.1882.
3. Samuel s. 22.02.1883.
4. Matti s. 21.02.1886.
5. Maria Loviisa s. 28.08.1889.

Taulu 17 (taulusta 15)

IV SUSANNA MATINTYTÄR MÄENPÄÄ o.s. SILTALA
S. 18.04.1853 Jalasjärvi.
Puoliso, vihitty 31.10.1874, IISAKKI IISAKINPOIKA MÄENPÄÄ, s. 27.10.1845.

Lapset, syntyneet
1) Susanna Amalia s. 17.04.1875.
2) Iisakki s. 30.12.1876.
3) Hilma Loviisa s. 17.04.1879.
4) Aleksandra s. 28.01.1881.
5) Vendla s. 28.03.1883.
6) Aapeli s. 09.04.1885.
7) Samueli s. 27.08.1887.
8) Matti Arvid s. 31.03.1891, k. 16.07.1893.
9) Toivo Johannes s. 02.08.1893.

Taulu 18 (taulusta 15)

IV Loviisa Matintytär Siltala, s. 19.11.1855 Jalasjärvi.

1. Juho Erland s. 24.06.1881.

Taulu 19 (taulusta 15)

IV Hedvig Sofia Matintytär Siltala, s. 02.02.1857 Jalasjärvi.

Puoliso: Vihitty 17.08.1882 Samuel Samuelinpoika Väljämäki, s. 06.02.1864.
Lapset:
1. Alpertina s. 27.10.1882.
2. Alina s. 04.11.1884.
3. Hilja Sofia s. 22.06.1887.
4. Hulda Maria s. 21.06.1891.
5. Urho Salomon s. 02.12.1894.

Taulu 20 (taulusta 15)

IV Amalia Matintytär Siltala, s. 14.01.1861 Jalasjärvi.

Puoliso: Elias Nikolai Matinpoika Nybacka, s. 25.11.1857.
Lapset:
1. Emil Matias s. 25.06.1883.
2. Nikolaus s. 12.12.1884.
3. Mikael Fritiof s. 02.12.1887.

Taulu 21 (taulusta 15)

IV Sofia Matintytär Siltala, s. 16.06.1862 Jalasjärvi.

1. Samuel s. 09.08.1883.

1. puoliso: Vihitty 14.12.1888 Samuel Valentin Tuomaanpoika Mäenpää.

Taulu 22 (taulusta 15)

IV Adolfina Matintytär Siltala, s. 10.05.1864 Jalasjärvi.

Puoliso: Vihitty 20.07.1890 Jalasjärvi Wilhelm August Joosepinpoika Tani, Kauppapalvelija, s. 19.11.1863 Lappvesi ?
Lapset:
1. Lempi Maria s. 27.09.1884 Jalasjärvi.

Taulu 23 (taulusta 15)

IV Magdalena Matintytär Uusitalo, s. 29.09.1868 Jalasjärvi.

Puoliso: Jussi Uusitalo.
Lapset:
1. Laimi
2. Arvo
3. Hilma
4. Lyydia
5. Iivari
6. Iiska
7. Jussi
8. Matti
9. Svante

Taulu 24 (taulusta 15)

IV Hilma Elisabet Siltala, s. 06.01.1877 Jalasjärvi, k. 23.03.1944 Kauhajoki.

Puoliso: Vihitty 23.02.1905 USA Iisakki Jooseppi Salomoninpoika Kujala, e. Latvala, s. 28.06.1878 Jalasjärvi, k. 15.10.1918 Kauhajoki.
Lapset:
1. Sulo Emil s. 10.09.1905 Kanadassa
2. Yrjö Iisakki s. 17.12.1906 Kanadassa, k. 04.10.1984 Kauhajoki.
3. Aili Maria s. 16.02.1909 Jalasjärvi
4. Martta Sofia s. 24.04.1911 Jalasjärvi
5. Lempi Sylvia s. 05.07.1914 Kauhajoki, k. 23.09.1991 Kauhajoki.
6. Elma Helena s. 25.07.1918 Kauhajoki

Taulu 25 (taulusta 1)

II Juho Juhonpoika Sarberg, torppari, s. 04.01.1790 Kurikka, k. 18.08.1845 Kauhajoella.

Puoliso: Kreetta Matintytär, s. 24.03.1779.

Taulu OPAS 2 on esitetty sukukirjassa Koskuun Ukoon Kersat, taulu 1567, sivulla 236

TAULU OPAS 2 taulusta OPAS 1/4
SALOMON KAARLONPOIKA PAHL
s. Kurikassa 25.2.1780, k. Kauhajoki 12.10.1865.
Puoliso, vihitty Jalasjärvellä 24.2.1805, MAIJA JUHONTYTÄR o.s. PIHLAJAMÄKI, (taulusta KOSKUE 7/3),
s. Jalasjärvellä 19.2.1786, k. Kurikassa (rintapistokseen) 6.3.1848. Maijan syntymäaika rippikirjassa 19.7.1786). Sotilas, torppari Vähä-Tuiskun maalla Kurikassa. Salomon muutti Kauhajoen Knuuttilaan jossa kuoli.

Lapset, ensimmäinen syntynyt Kauhajoella kaksi seuraavaa Jalasjärvellä ja kaksi Kurikassa:
1) Juho, s. 7.1.1806. Kauhajoelle.
2) Albertiina, s. 1.11.1810. Jalasjärvi,
puoliso, Isak Johanp. Hammar, s. Jurva 4.11.1814.
3) Samuel, s. 15.6.1816. Jalasjärvellä suutari.
4) Salomo, s. 13.2.1820, Taulu OPAS 3
5) Anna Maija, s. 17.9.1823, K. Kurikassa 3.4.1824.

Hartvik/Mänty-suku
SALOMON KAARLONPOIKA PAHL
s. Kurikassa 25.2.1780, k. Kauhajoki 12.10.1865.
Puoliso, vihitty Jalasjärvellä 24.2.1805, MAIJA JUHONTYTÄR o.s. PIHLAJAMÄKI, (taulusta KOSKUE 7/3),
s. Jalasjärvellä 19.2.1786, k. Kurikassa (rintapistokseen) 6.3.1848. Maijan syntymäaika rippikirjassa 19.7.1786). Sotilas, torppari Vähä-Tuiskun maalla Kurikassa. Salomon muutti Kauhajoen Knuuttilaan jossa kuoli.

Lapset, ensimmäinen syntynyt Kauhajoella kaksi seuraavaa Jalasjärvellä ja kaksi Kurikassa:
1) Juho, s. 7.1.1806. Kauhajoelle.
2) Albertiina, s. 1.11.1810. Jalasjärvi,
puoliso, Isak Johanp. Hammar, s. Jurva 4.11.1814.
3) Samuel, s. 15.6.1816. Jalasjärvellä suutari.
4) Salomo, s. 13.2.1820, Taulu OPAS 3
5) Anna Maija, s. 17.9.1823, K. Kurikassa 3.4.1824.


TAULU OPAS 3 taulusta OPAS 2/4
PUUSEPPÄ, RÄÄTÄLI, TORPPARI

SALOMO SALOMONINPOIKA HARTVIK ent. PAHL
Syntynyt Kurikassa 13.2.1820, k. Laihialla 27.11.1852.
Puoliso, vihitty Jurvassa 11.9.1842, MARIA FREDRIKINTYTÄR SKINNAR, s. Jurvassa 13.3.1820, kuollut ilmeisesti Etelä-Suomessa, aika ja paika ei ole selvillä.
Salomon oli Kurikassa Rahnastolla renkinä. Hänen ammatiksi merkitty Kurikassa räätäli.
Muuttivat Jurvasta Ilmajoelle 5.11.1848, edelleen Laihialle 28.11.1850 itsellinen Jokioistenkylän Karhussa, muuttivat takaisin Jurvan Sarvijoelle v.1860 Alasen maalle.
Salomon ollut renkinä ja Maria Sarvelassa piikana. Vaimon vanhemmat itsellinen Fredrik Skinnar ja Maria Mikontytär Hautamäki.
Marian toinen puoliso sotilas, JUHO MATINPOIKA MALM, s. Laihialla 21.7.1826. Vanhemmat, sotilas Matts Malmberg ja Anna. Perhe muutti Jurvan Sarvijoelta Ilmajoelle 5.11.1848 ja edelleen 28.11.1850 itsellisenä Laihian Jokioistenkylän Karhuun. Jurvan Sarvijoelle perhe muutti vuonna 1860 Alasen maalle. Maria muutti Etelä-Suomeen Espoon suunnalle vuonna 25.2.1873. Maria ja Juho Malmin perhe. Karolina, s. 1863 ei mainita, eikä löydy kuolleista. Samoin Maria Albertina, s. 1847. Maria Albertiina, s. 1847 lapsiluettelossa ei ole myöskään esi-isäämme Juho Fredrikiä, s. 1844, koska hän meni tätinsä luo kasvattipojaksi. RK:han on kirjoitettu Juho Malmin kohdalle "muutti vuonna 25.2.1872"sotilastehtäviin.
Laihian Sarvijoen torpat (RK v. 1875-85 s. 369 Alanen), Sarvijoen kylä Alanen 1, sivu 264 merkitty

Lapset, kolme ensimmäistä Jurvassa Anna syntynyt Ilmajoella ja Tuomas Laihialla muut Jurvassa:
1. avioliitosta:
1) Salomon, s. 16.3.1843. K. Jurvassa 18.6.1843.
2) Juho Fredrik, s. 15.6.1844, (25.3.1844) Taulu HARTVIK
3) Maria Albertiina, s. 7. 4.1847.
4) Anna Liisa, s. 19.2.1850. K. Ilmajoella 22.6.1850.
5) Sanna Helena, s. 14.4.1851. (1850) Muutti Helsinkiin 1870.
2. avioliitosta:
6) Tuomas, s. 19.12.1856. Muutti Helsinkiin 1874.
7) Anna Liisa, s. 30.11.1861. K. Jurvassa 1.5.1862.
8) Karoliina, s. 21.3.1863.
9) Anna, s. 29.5.1866. K. Jurvassa 19.12.1868.

TAULU HARTVIK

PUUSEPPÄ, TORPPARI

JUHO FREDRIK SALOMONINPOIKA HARTVIK ent. PAHL
s. Jurvassa Sarvijoella (15)25.3(6).1844, k. Jurvan Sarvijoella 25.11.1917.
Puoliso, vihitty Jurvassa 12.6.1864, JOHANNA AAPRAMINTYTÄR RÄTTI, s. Sarvijoella 10.8.1843, k. Jurvan Sarvijoella 4.3.1913.
Vanhemmat: seppä Aapraham Matinpoika Rätti ent. Tampsi, vaimo Liisa Juhontytär Rätti.
Lapsille ja vanhemmille on merkitty kirkonkirjoihin sisä- ja ulkolukutaito.
Asuivat Yrjäälänkylän Sarvijoen Myötäisessä Hartvikin n:o 2 torpassa.
Kirkonkirjoissa (RK v. 1883-1885) on merkintä Juha Fredrikin käynnistä Amerikassa. Rovasti Sarvelan tekemässä tutkimustyössä on ilmennyt Juha Fredrik Salomoninpojan ammatiksi puuseppä. Puuseppä ammattinimenä oli tuohonaikaan harvinaisuus, nimikettä ovat käyttäneet vain alan ammatti ihmiset, jotka olivat taitavia, kysyttyjä ja työhön haluttuja taitajia. Lapsia syntyi yhteensä kuusi, ainoa tytär Stiina Liisa kuoli kolmen vuoden ikäisenä. Viisi poikaa varttui aikuiseksi, neljä avioitui ja perusti perheen. Heistä tuli arvostettuja käsityöläisiä. Vanhin poika Matti oli valtion virassa sotilaana, vanginvartijana ja värvättynä. Hän työskenteli USA:ssa, hän oli myös puuseppä, veistoa hän sai lapsille opettaa elämänsä viimeisinä vuosina. Oskari oli arvostettu kräätäli, hän neuloin tilauksesta, asiakkaita oli hyvinkin kaukaa. Rikhardi oli hyvä suutari. Hänkin kävi USA:ssa. Vihtori teki suutarin töitä sekä neuloi koneella villalangasta monenmoista. Hän oli talollinen. Juha oli harkitseva isäntä ja ryhtyi maanviljelijäksi. Kaikilla veljeksillä oli metsästys hyvin arvossa pidetty harrastus. Sukulaisuussuhteista voisi mainita, että rovasti Kaarle Toivo Sarvela oli veljesten serkku, koska äidit Johanna ja Margareta o.s. Rätti olivat sisarukset. Talollinen Jaakko Juhanpoika Hiipakka Jurvan Kirkonkylästä, s. 5.4.1846 ja hänen poikansa Juha N. Hiipakka, s. 25.12.1881 olivat samoin sukua, Juha oli Osuuskaupan johtaja ja veljesten pikkuserkku.

Lapset, syntyneet Jurvassa:
1) Matti, s. 6.4.1866. Taulu 1
2) Oskari, s. 5.5.1869. Taulu 144
3) Stiina Liisa, s. 23.2.1873. K. Jurvassa 6.4.1876.
4) Juha, s. 21.7.1876. Taulu 259
5) Rikhard, s. 27.10.1878. K. naimatonna.
6) Abrahami Vihtori, s. 22.3.1881. Taulu 380


.

©2017 layout8 - suntuubi.com